Ubrania dziecięce oversize - wygoda i opłacalność

Ubrania dziecięce oversize - wygoda i opłacalność

Dzieciaki rosną w zastraszającym tempie. Zanim się obejrzymy, ubrania kupione w zeszłym miesiącu są już za małe. Trzeba kupić nowe, a to sporo kosztuje…. Rozwiązaniem tego problemu są dziecięce ubrania oversize. 

“Za duże” ubrania dla dzieci mają wiele zalet, a w tym:

  • mogą być noszone znacznie dłużej,
  • można ubierać je samodzielnie lub tworzyć cieplejsze warstwy, 
  • umożliwiają swobodny ruch dziecka,
  • są wygodne, dzięki czemu maluch chętnie je nosi. 

Ubrania dziecięce oversize - wygoda i opłacalność

Ubrania dziecięce są zazwyczaj piękne, kolorowe i bogate w detale. Najważniejsze jednak, aby maluchom było w nich wygodnie. Warto zatem postawić na ubrania oversize, które zapewniają swobodę ruchu, rosną razem z dzieckiem oraz wykonane są z przewiewnych materiałów. Dziś piszemy o tym, dlaczego warto wybierać “za dużą” odzież dla dzieci. 

Czym są ubrania oversize?

Słowo “oversize” oznacza coś, co jest większe niż ogólnie przyjęte. W pewien sposób jest to rozmiar niestandardowy, którego wyjątkowość polega na tym, że praktycznie nie ma żadnego rozmiaru. W ostatnich latach trend ten stał się jednym z najpopularniejszych, szczególnie w sektorze mody. Cały świat pokochał ubrania oversize za ich wygodę, swobodę i uniwersalność. Sięgamy po większą odzież zarówno latem, jak i zimą, łączymy je z innymi stylami, rozszerzamy o wszelkiego typu dodatki. 

Za duże ubrania mają wiele zalet, jak choćby to, że doskonale tuszują niedoskonałości ciała, są przewiewne i nie ograniczają ruchów. Ich uniwersalność sprawia, że mogą być noszone na zmianę przez kilka osób i dostosowują się do zmian w sylwetce, np. puchnięcia pewnych części ciała wskutek wypadków, chorób, zwykłego przemęczenia czy zmian hormonalnych. 

Dlaczego ubrania dziecięce oversize to dobry pomysł?

Jako że ubrania oversize są z natury jakby “za duże”, nie na każdym będą dobrze wyglądać. Najczęściej sięgają po nie osoby szczupłe i wysokie, gdyż stroje tego typu optycznie powiększają sylwetkę i są nieco dłuższe od standardowych, więc mogą ją dodatkowo skracać. Żadna z rzeczy, którą niektórzy mogą uznać za wady ubrań oversize nie dotyczy jednak dzieci! Uroki sylwetki nie mają u maluchów żadnego znaczenia, a ich tempo wzrostu jest tak szybkie, że zanim się zorientujemy, ich bluzki czy sukienki stają się za małe, więc nieco większe rozmiary są praktyczne w dłuższej perspektywie czasu. 

Ubrania dziecięce oversize to przede wszystkim wygoda oraz opłacalność, czyli mają dwie najważniejsze z punktu widzenia rodziców cechy. Żadnej z nich nie warto lekceważyć ani minimalizować, gdyż albo zaszkodzimy maluchowi albo ucierpi nasz własny portfel. 

Swoboda ruchu

Dzieci biegają, skaczą, turlają się…. Jak już pisaliśmy we wcześniejszym artykule o swobodnym ruchu dziecka, aktywność fizyczna jest naturalną potrzebą naszych pociech. Za jej pomocą wyrażają emocje, których nie potrafią jeszcze ubrać w słowa. Jednocześnie to ruch pozwala im dać upust tym uczuciom, które są silne i trudne (np. złość). Zapewnienie maluchowi możliwości poruszania się tak jak chce i kiedy chce, zapewnia jego prawidłowy rozwój psychofizyczny. Ubrania dziecięce oversize pozwalają wyrażać się poprzez ruch i badać świat za pomocą zmysłów. Maluch może ruszać się tak, jak mu się podoba i jak aktualnie potrzebuje. Jeśli chce nagle położyć się na podłodze, aby poczuć fakturę dywanu, może to zrobić bez żadnych ograniczeń. Może podnosić ręce, a ubranie nie podciągnie się, robić fikołki, a nic nie będzie go uwierać czy drażnić. 

Wygoda 

Nic nie psuje dnia równie mocno jak niewygodne ubrania. Wiemy to my (dorośli), więc tym bardziej nie powinniśmy na to skazywać dzieci, które mają dużo mniej cierpliwości i nie potrafią jeszcze prawidłowo kontrolować emocji. Jeśli maluchowi jest w czymś niewygodnie, najprawdopodobniej to ściągnie, więc ubranie nie tylko straci swój cel, ale także nasza pociecha może zwyczajnie się przeziębić, dorobić się nieprzyjemnych przetarć i poparzeń skórnych. Idealne ubranka dziecięce to takie, na które nasza pociecha w ogóle nie zwraca uwagi. Może w nim robić co chce i niezależnie od pomysłu, strój nie będzie przeszkadzał w jego realizacji. 

Opłacalność

O tym, że dzieci rosną bardzo szybko, wie każdy rodzic, który męczy się z tysiącami za małych ubrań zalegających w szafach. Zazwyczaj nasze pociechy wyrastają z ubranek jeszcze zanim całkiem się zniszczą. Potem nie mamy co z nimi zrobić, więc magazynujemy w szufladach, próbujemy sprzedać, oddać krewnym lub przyjaciołom. Szybki rozwój dzieci sprawia, że cały czas trzeba kupować im nowe ubrania, co powoduje ogromny wydatek. Rozwiązaniem tego problemu jest decydowanie się na “za dużą” odzież już wcześniej. Ubranka oversize są nieco dłuższe i szersze od standardowych, mają szersze nogawki i kołnierzyki, dlatego możemy wykorzystywać je przez wiele lat, a dziecko rośnie razem z nimi. 

 

Jak dobrać ubrania oversize dla dziecka?

Wielką zaletą ubrań oversize dla dziecka jest to, że możemy je wybrać niezależnie od pory roku. W zimie, gdy chcemy ciepło ubrać malucha, pod nieco większą bluzę możemy założyć dodatkową bluzkę lub podkoszulkę. Wszelkiego typu rozpinane sweterki, płaszczyki i kurtki mogą pełnić rolę narzutki wierzchniej wiosną i jesienią. W upalne lato najlepiej sprawdzi się lekka, przewiewna sukienka, która nie przywiera do skóry. Ubrać ją można zarówno na plażę, gdzie dziecko będzie bawiło się w piasku, jak i na rodzinny spacer. Tuniki są zazwyczaj dość długie, aby mogły być noszone samodzielnie, do długich spodni, krótkich spodenek czy rajstop. 

Uniwersalność, jaką cechują się ubrania oversize dla dziecka sprawia, że świetnie sprawdzają się w każdej sytuacji. Sukienka i legginsami czy rajstopami może zdobić naszą córkę podczas uroczystej kolacji. Casualowy dres będzie wyglądał równie dobrze podczas zabaw na placu zabaw, jak i w domu najlepszego kolegi. Te same ubranka możemy zabrać na wycieczkę, do przedszkola czy ważną uroczystość. Ubrania dziecięce oversize możemy zmieniać i dobierać w taki sposób, aby stworzyć tysiące ciekawych stylizacji. Z jednej strony zaoszczędzimy pieniądze na kupnie odzieży. Z drugiej będziemy mieć więcej miejsca w szafie, bo nie będziemy musieli gromadzić wielu ubrań. A z trzeciej… pobudzamy kreatywność zarówno swoją, jak i naszej pociechy, robiąc z codziennego ubierania się fantastyczną zabawę. 

Wszystkie komentarze